Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług online, mogą Państwo ocenić jakość techniczną udostępnianych przez BOMIS narzędzi komunikacji. W dogodnym dla Państwa terminie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 18.00 konsultant zapozna Państwa z otoczeniem pracy podczas szkolenia. Kilkuminutowe połączenie testowe, pozwoli Państwu czuć się komfortowo podczas zajęć online.
Copyright by Andrzej Półkoszek & BOMIS. All rights reserved
Harmonogram zajęć online i zakres tematyczny szkolenia
Nawiązanie połączenia i instrukcja obsługi systemu on-line: godz. 8.50- 9.00
1. Podstawowa koncepcja wyceny wartości kapitału intelektualnego (IP) w organizacji: MVA – Market Value Added (Rynkowa Wartość Dodana)
Ramowe zasady oceny i wyceny projektu inwestycyjnego i przedsiębiorstwa:
a) plan finansowy;
b) dyskontowanie (pojęcie procentowej stopy dyskontowej jako miary ryzyka przedsięwzięć gospodarczych);
c) przepływy pieniężne i płynność finansowa;
d) rentowność i wartość projektu [PV – Present Value (wartość bieżąca); NPV – Net Present Value (wartość bieżąca netto)];
e) pojęcie nadwyżki finansowej (goodwill).
2. Struktura kapitału intelektualnego - zasady identyfikacji składników IP
Model podziału struktury IP i możliwości jego zastosowania do wyceny aktywów popularnych (marka, technologia, know-how, relacje z klientami) i specyficznych (baza danych, kreatywność i przedsiębiorczość menedżera, wartość menedżera).
Zadanie do samodzielnego wykonania: sugerowane zastosowanie modelu podziału struktury IP do konkretnego projektu, który może być realizowany z udziałem uczestnika w jego organizacji (może to być projekt już zrealizowany lub dopiero planowany). W zadaniu chodzi o dokonanie interpretacji założeń prezentowanego na szkoleniu modelu analitycznego struktury IP do konkretnego przedsięwzięcia w celu lepszego zrozumienia zasad stosowania tego modelu.
SESJA VIDEO II: od 11.00 - 13.35
Pkt. 1-2 z modułu I: podsumowanie, omówienie sytuacji uczestników.
Jeśli ktokolwiek nie zdąży z samodzielnym wykonaniem zadania, może wykonywać pracę samodzielnie po zajęciach, a dodatkowy termin konsultacji, zaliczany do czasu szkolenia przewiduje 1-godzinne wspólne konsultacje uczestników w formie on-line.
3. Prezentacja dedykowanych metod wyceny marki i - na jej przykładzie – także innych aktywów niematerialnych w zastosowaniach komercyjnych
Formuły analityczne metod wyceny:
a) metoda kosztowa (wartość odtworzenia);
b) metoda dochodowa;
c) metoda licencyjna;
d) metoda ceny premii [Price Premium)
e) metody mnożnikowe.
4. Jak określać i klasyfikować aktywa niematerialne dla celów formalnoprawnych – identyfikacja i rejestracja składników IP w bilansie organizacji
5. Specyfika wyceny składników IP dla celów komercjalizacji wiedzy (w szczególności patenty i know-how jako wiedza nieopatentowana)
Kluczowe zagadnienia:
a) cel procesu komercjalizacji wiedzy;
b) statystyki i efektywne modele komercjalizacji wiedzy z punktu widzenia twórców technologii i autorów wynalazków (teoria długiego ogona - The Long Tail Theory - i jej konsekwencje;
c) zarządzanie ryzykiem w projektach komercjalizacji wiedzy;
d) ciekawe doświadczenia i studia przypadków (polski grafen) – dlaczego spektakularny początkowy sukces w procesie komercjalizacji może stanowić zagrożenie dla powodzenia projektu wdrażania innowacyjnych technologii.
6. Wycena wartości kosztowej (odtworzeniowej i zastąpienia) jako podstawa wszelkich procesów komercjalizacji i wyceny składników IP w procesie komercjalizacji wiedzy
Kluczowe zagadnienia:
a) źródła danych n/t poniesionych wydatków na rzecz prac naukowo-badawczych lub wytworzenie określonych składników IP - kryteria kosztów bezpośrednich i kosztów alternatywnych (pośrednich) w procesie wyceny wartości kosztowej składników IP;
b) zasady rewaloryzacji kosztów historycznych;
c) zasady amortyzacji ekonomicznej kosztów prac naukowo-badawczych – czy cena odtworzenia projektu naukowo-badawczego w polskich warunkach jest uzasadnioną ceną transferu praw do know-how?
SESJA VIDEO III: 13:55 - 16:35
7. Podstawowe pryncypia procesu komercjalizacji wiedzy w ramach zarządzania składnikami IP - wprowadzenie do Standardu BOMIS: licencjonowanie jako podstawowa forma rozliczania transferu wiedzy
Kluczowe zagadnienia:
a) Dlaczegom licencjonowanie, a nie sprzedaż praw?
b) Analityczny model umowy licencyjnej stosowany w warunkach państw rozwiniętych na przykładzie MIT [Massachusetts Institute of Technology, USA]. Prezentacja i omówienie modelu oraz jego kluczowych cech i atrybutów. Wyjaśnienie zasad stosowania modelu w kontekście sfery negocjacyjnej pomiędzy licencjodawcą i licencjobiorcą.
c) Strategia negocjacyjna w kontekście budowania umów licencyjnych – co jest ważne:
- budowa struktury opłat licencyjnych;
- zasady ustalania stawek licencyjnych;
- ustalenie podstawy opłat licencyjnych [koszt zastąpienia, saldo zysku czy wartość sprzedaży];
- licencja wyłączna czy niewyłączna?
- okres licencjonowania składników IP.
8. Zastosowanie modelu licencyjnego w warunkach polskich i związane z nim problemy
a) Studium przypadku A: projekt, w którym partycypuje podmiot zewnętrzny i warunki współpracy są znane [znane są parametry finansowe planowanej działalności biznesowej z wykorzystaniem składnika IP].
b) Studium przypadku B: projekt, w którym partycypuje podmiot zewnętrzny, ale warunki współpracy nie są znane [podmiot zewnętrzny nie chce zdradzić parametrów finansowych planowanego biznesu]. Albo też w projekcie w momencie wyceny nie partycypuje żaden podmiot zewnętrzny i warunki potencjalnej współpracy nie są tym samym znane.
9. Specyfika licencjonowania składników IP w przypadkach komercyjnych
Kluczowe zagadnienia:
a) podstawowa zasada licencjonowania i krytyka popularyzowanego w Polsce podejścia porównawczego (mylna interpretacja pojęć: „rynek”, „benchmark”, „bazy danych”);
b) wady wykorzystywania w praktycznej i miarodajnej wycenie zapisów z zachodnich baz danych (skala rozrzutu stawek licencyjnych).
10. Ryzyko w wycenie wartości niematerialnych
Kluczowe podejścia do identyfikacji i dywersyfikacji ryzyka:
a) analiza wrażliwości wyników wyceny;
b) analiza ryzyka [analiza scenariuszy].
Materiały szkoleniowe
Uczestnicy otrzymują
- licencję na korzystanie po szkoleniu z systemu analizy z gotowymi procedurami analitycznymi,
- materiały w formie elektronicznej, w tym procedury analityczne zbudowane w ramach użytkowanych arkuszy kalkulacyjnych,
- skrypt autorski w formie elektornicznej,
- certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
Polecamy również opracowania tematyczne
Wycena wartości niematerialnych i prawnych oraz metody licencjonowania
Aspekty ekonomiczne pracy rzeczoznawcy wyceniającego
Szkolenie prowadzi ANDRZEJ PÓŁKOSZEK
Jest autorem analiz finansowych, biznesplanów i wycen przedsiębiorstw oraz aktywów niematerialnych [patentów, licencji, znaków towarowych]. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej [Executive MBA]. Doświadczenie zawodowe zdobywał w liniach lotniczych, w przemyśle, w handlu zagranicznym oraz w bankowości [doradca Departamentu Kredytów w BRE Banku SA, obecny mBank]. Sądy, prokuratury, kancelarie prawne zlecają mu niezależne ekspertyzy w zakresie naruszenia praw, a przedsiębiorstwa analizy i wycen wymagające zaawansowanej wiedzy. Więcej na www.polkoszek.pl
Ostanie publikacje w dzienniku "Rzeczpospolita":
Czy wynalazek ma wartość rynkową, Rzeczpospolita, 17.08.2021
Organizacja zajęć
Uczestnictwo w szkoleniu prowadzonym zdalnie należy zgłosić poprzez przesłanie wypełnionego Formularza zgłoszenia uczestnictwa.
W dniu poprzedzającym szkolenie otrzymają Państwo:
- dostęp do spotkania video z wykładowcą,
- materiały szkoleniowe w formie elektronicznej, w tym procedury analityczne zbudowane w ramach użytkowanych arkuszy kalkulacyjnych.
Szkolenie trwa 7 godzin zegarowych i podzielone jest na pracę samodzielną oraz grupową z wykładowcą.
Sesja video I: 8.50-10.40 [w tym od 8.50 -9.00 ustalenia techniczne]
Sesja video II: 11.00 - 13.35
Sesja video III: 13.55 - 16.35
Wymagania techniczne
- komputer z kamerą i głośnikiem oraz programem MS Excel umożliwiającym realizację zadań w arkuszu kalkulacyjnym,
- dostęp do internetu.
Cena szkolenia
960 zł netto + 23% VAT. Cena obejmuje uczestnictwo jednej osoby w szkoleniu 7 godzinnym, materiały dydaktyczne [skrypt podsumowujący treści szkolenia], licencję na stosowanie systemu analizy z gotowymi procedurami analitycznymi po zakończonym szkoleniu, uczestnictwo w sesjach video, konsultacje on line, imienny certyfikaty w wersji elektronicznej.
Zapytania o szkolenia otwarte i zamknięte przyjmujemy na adres: szkolenia@bomis.pl
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA W SZKOLENIU
Zgłaszam uczestnictwo w szkoleniu BOMIS®: Wycena innowacji i innych aktywów niematerialnych - ZAJĘCIA ZDALNE w terminie 20 listopada 2024 r.
DYKCJONARZ BOMIS-u, czyli mownik biurowo - światowy
zamknijJęzyk służb finansowych, kadrowych, sprzedażowych i specjalistycznych firm i urzędów oraz język rzeczoznawców, prawników, mediatorów, konsultantów i koordynatorów BOMIS-u niczym dwa statki płynące z nurtem różnych rzek, trafiają do tego samego akwenu morskiego. By na szerokie wody wypłynąć i dotrzeć do portu o nazwie POROZUMIENIE, trzeba radzić sobie zarówno na fali sztormowej, jak i w czasie ciszy morskiej.
Przekazujemy Państwu na rzecz rozwoju umiejętności oddawania istoty rzeczy przez język giętki oraz na rzecz POROZUMIEWANIA SIĘ ŚWIADOMEGO I SKUTECZNEGO
dziełko spontaniczne, z życia wzięte,
aspiracją leksykonu nadęte
z przymrużeniem oka wskazujące
skąd w firmie biorą się pieniądze.
Marzena i Andrzej Półkoszkowie